Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Blog

03.04.2019

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Dlaczego warto czytać dzieciom?


20 minut wspólnej lektury to dla malucha bardzo wiele. Warto znaleźć czas, by wygodnie usiąść i przeczytać dziecku kilka stron jego ulubionej bajki. Książki mają wielką moc – budują więź między rodzicem a dzieckiem i pozytywne wpływają na rozwój malucha – o tym, dlaczego warto czytać książki moglibyśmy mówić bez końca, skupimy się jednak na 10 najważniejszych powodach.

1. Wyobraźnia i kreatywność 

Książki rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Maluch odtwarza w swojej głowie bajkowe wydarzenia i postaci – nie jest tylko biernym odbiorcą, jak w przypadku bajek oglądanych w telewizji, ale prawdziwym kreatorem. Czytanie sprawia, że dziecko w swojej głowie może tworzyć najciekawsze obrazy i widzieć bajkowy świat po swojemu. Umiejętność kreatywnego myślenia z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu.

2. Lepsza pamięć

Czytanie książek ma wpływ na pamięć dziecka. Podczas czytania bajek maluch może porównywać jedną historię do drugiej, analizować fakty, a nowe informacje łączyć z wiedzą, którą już dysponuje. Podczas lektury tworzą się nowe synapsy a istniejące są wzmacniane. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać , jak istotna jest dobra pamięć.

3. Wzbogacanie języka
Lektura ma bardzo korzystny wpływ na słownik dziecka – zarówno na słownik bierny, czyli rozumienie, jak i czynny – mowę. Dzięki czytaniu książek dziecko poznaje nowe słowa, kształtuje styl wypowiedz, uczy się wyrażać własne myśli oraz mówić o różnych rzeczach. Dziecko, któremu rodzice regularnie czytają ma szerszy zasób słownictwa i wypowiada się dużo lepiej, niż maluch, któremu nikt nie czyta książek.

4. Rozbudzenie ciekawości świata
Bajki rozbudzają ciekawość świata u dziecka. Maluch podczas lektury uczy się nowych rzeczy, poznaje dzielnych bohaterów i wyjątkowe miejsca. Każda przeczytana bajka sprawia, że dziecko chce wiedzieć więcej.

5. Uczucia i emocje
Emocji i uczuć w bajkach i baśniach nie brakuje. Dzięki lekturze maluch zdobywa wiedzę o emocjach, wie, jak je nazywać i wyrażać. Dziecko uczy się też wrażliwości i empatii, kibicuje dobrym bohaterom oraz cieszy się z ich sukcesów, przeżywa, gdy idol jest w tarapatach i zmaga się z różnymi przeciwnościami. Ponadto, czytanie książek, w których opisane są zabawne perypetie bohaterów, rozwija poczucie humoru u malucha.


6. Wzorce zachowań
W bajkach występują dobre i złe charaktery, podczas lektury dziecko poznaje konkretne wzorce. Dzięki bajkowym historiom maluch uczy się, w jaki sposób postępować i zdobywa wiedzę na temat zachowań, które zasługują na naganę.


7. Przełamywanie tematów tabu
Za pośrednictwem bajkowych historii można poruszać z małym człowiekiem trudne tematy, na przykład takie, jak utrata bliskiej osoby. Dziecko słuchając, w jaki sposób bajkowy bohater odnalazł się w tej smutnej sytuacji lepiej ją zrozumie.


8. Funkcja edukacyjna
Dziecko, dzięki wspólnemu czytaniu poznaje nie tylko nowe słowa, ale też literki, kolory, kształty, przysłowia. Słucha intonacji naszego głosu, ogląda ilustracje i zdobywa nową wiedzę, dzięki temu, jest lepiej przygotowane do nauki.


9. Fajny sposób na spędzenie czasu
Oczywiście należy tutaj podkreślić, że wspólne czytanie jest fajnym sposobem na wspólne spędzenie czasu. 20 minut dziennie codziennie, które zarezerwujemy tylko dla dziecka sprawi, że poczuje się ważne i kochane. Ponadto, wspólna lektura będzie bardzo dobrym sposobem na nudę, na którą często narzekają najmłodsi.


10. Zachęta do czytania w przyszłości
Czytając maluchowi od najmłodszych lat, zachęcamy go do czytania w przyszłości. Dzieci, które w pewnym stopniu potrafią już czytać, szybko zniechęcają się do samodzielnej lektury. Warto więc  usiąść z maluchem i czytać mu bajki, baśnie czy książki. Dzięki temu pokażemy dziecku, jak istotna jest lektura i, jak wiele może ona wnieść do życia. 

Głośne czytanie wzmacnia więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem


Obowiązkowo musimy tutaj wspomnieć o tym, że czytanie wzmacnia więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Doskonale wiemy, że wielu rodziców nie narzeka na nadmiar czasu, ale podpowiadamy, że warto znaleźć 20 minut dziennie na wspólną lekturę.
Gdy siadamy z dzieckiem i czytamy mu jego ulubioną bajkę, pokazujemy, jak bardzo je kochamy i, że jest dla nas ważne. Podczas wspólnej lektury możemy przytulić dziecko i powiedzieć mu kilka miłych słów, a co za tym idzie, zaspokoić jego potrzeby emocjonalne.
Wspólne czytanie pomoże nam w budowaniu trwałej i dobrej relacji z maluchem. Co więcej, podczas lektury rodzic może obserwować reakcje dziecka na różnego typu wydarzenia bajkowe, a co za tym idzie, lepiej poznać własną pociechę.
Wspólne czytanie z pewnością będzie dobrze wykorzystanym czasem, czasem pełnym pozytywnych emocji, a nasze dziecka z pewności wspólne czytwnie będzie dobrze wspominać w dorosłym życiu.

Podsumowanie

Czytanie wspiera rozwój psychiczny malucha, wzmacnia poczucie jego wartości, kształtuje wrażliwość moralną i emocjonalną, podczas czytania bajek, maluch uczy się nowych rzeczy.
Co więcej, gdy dziecko widzi, że rodzic codziennie ma dla niego czas, czuje się ważne i kochane, a to sprawia, że wzrasta poczucie wartości dziecka i sprawia, że jest bardziej pewne siebie.
Kilka minut dziennie, które poświęcimy na lekturę z maluchem będzie miało duży wpływ na jego rozwój.

Rozpocznij
Stwórz pierwszą bajkę!
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.