6 grudnia wspominamy Mikołaja ‒ Świętego, którego większość z nas poznała we wczesnym dzieciństwie i od razu obdarzyła wielką sympatią. Każdy uśmiecha się na myśl o sympatycznym staruszku w czerwonym kubraczku, z wielkim workiem prezentów. Niestety, niewielu wie, kim tak naprawdę był św. Mikołaj.
Fakty z życia św. Mikołaja
Święty Mikołaj to postać autentyczna, żyjąca na przełomie III i IV wieku. Zgodnie z tym, co podają źródła, Mikołaj urodził się w Licji, w miejscowości Patara i był długo wyczekiwanym dzieckiem zamożnego, chrześcijańskiego małżeństwa.
Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością i troską o los najuboższych. Był bardzo zdolny i szybko uczył się nowych rzeczy. Obrał stan kapłański, wybrany został na biskupa miasta Miry i doskonale sprawdził się w tej roli.
Mikołaj szybko został sierotą i odziedziczył po swych rodzicach pokaźny majątek. Wieść głosi, że wszystkie pieniądze rozdał potrzebującym.
Mikołaj zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352 r. w wieku prawie 70 lat.
Legenda o Mikołaju i trzech córkach
Znana jest historia o Mikołaju i trzech córkach. Bogaty, chciwy sąsiad ‒ ojciec trzech panien, drwił z pobożności Mikołaja. Mężczyznę szybko spotkała kara i popadł on w skrajne ubóstwo. Stał się tak biedy, iż zmuszony był sprzedać swoje córki ‒ nikt nie chciał poślubić panien, ponieważ nie miały posagu. Mikołaj postanowił ocalić siostry i trzykrotnie, pod osłoną nocy wrzucił do domu pieniądze na posag dla każdej z nich.
Gdy ojciec dowiedział się skąd biorą się pieniadze, podziękował Mikołajowi, przeprosił go i zmienił swoje postępowanie.
Ciekawostki o Mikołaju
- Święty ma wiele imion ‒ w Polsce znany jest jako Święty Mikołaj lub Gwiazdor, w Anglii jako Father Christmas, w Rosji jako Dziadek Mróz, we Francji jako Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos, na Węgrzech Karácsony Apó, a w Japonii jako Santa Kurohsu.
- Święty Mikołaj jest patronem panien na wydaniu, noworodków, żeglarzy, rybaków, kupców, młynarzy, piekarzy, pasterzy, rzeźników, krawców, tkaczy, podróżnych i pielgrzymów, adwokatów, notariuszy, więźniów, handlarzy winem i zbożem, a także żebraków.
- Początkowo Święty Mikołaj musiał radzić sobie bez pomocnika – Rudolfa. Postać Rudolfa w do 1939 roku stworzył copywriter z Montgomery Ward. Postać sympatycznego renifera pojawiła się w książeczce, którą otrzymywali klienci domu towarowego.
- Mikołaj w czerwonym stroju pojawił się w 1930 roku. Dawniej przedstawiany był w stroju biskupa lub w zielonym kubraczku.
- Mikołaj jest najpopularniejszym niebiblijnym Świętym.
Oprócz popularnego Rudolfa, Mikołaj ma do pomocy inne renifery, są to Kometek, Profesorek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik.
Podsumowanie
Święty Mikołaj to postać autentyczna. Mikołaj był długo wyczekiwanym dzieckiem zamożnych chrześcijan i od najmłodszych lat wykazywał się pobożnością i troską o innych. Został biskupem Miry i doskonale sprawdził się w tej roli. Zmarł 6 grudnia w latach 345-352.